Kontinentální postele a přírodní matrace | Johann Malle
scroll

Změníme váš spánek, změníme váš život

Číst o dokonalém spánku Jak vybrat novou postel

Johann Malle

Sníte o posteli, se kterou se spánek promění v ten nejkrásnější sen? Přestaňte jen snít, dopřejte si maximální komfort s ručně vyráběnými postelemi a matracemi naší ryze české značky Johann Malle, která je specialistou na perfektní spánek již více než 100 let. I vy můžete vstávat dokonale odpočatí a probouzet se do krásy. Vsaďte na spojení řemeslného umu, luxusního designu, maximálního komfortu a nejvyšší kvality.

Změníme váš spánek, změníme váš život

Spánkem strávíme v průměru třetinu života. Kvalitní spánek regeneruje tělo a zpomaluje proces stárnutí, proto je ložnice jedním z nejdůležitějších pokojů. Luxusní kontinentální postel Johann Malle ložnici dodá luxusní vzhled a zároveň ji promění v místo, které dokáže díky kvalitnímu spánku změnit váš život. Zažijte pocit, jako byste usínali obklopeni dech beroucí přírodou pod oblohou posetou hvězdami, s postelemi a matracemi vyrobenými výhradně z přírodních materiálů.

Propojení nejmenších detailů utváří dokonalost

Při výrobě postelí a matrací posloucháme nejen vaše přání a sny, ale také vaše tělo, jehož potřeby jsou pro nás tou největší inspirací. Každá postel vyniká precizním řemeslným zpracováním s důrazem na každý detail. Naše postele by nemohly vzniknout bez desítek hodin ruční práce zkušených truhlářů, švadlen a čalouníků. A věřte, že kvalitu, která je naší alfou i omegou, rozhodně pocítíte.

Probuďte svou ložnici do krásy

Kouzlo našich luxusních kontinentálních postelí nespočívá jen v jejich precizním zpracování a vysoké kvalitě. Postele Johann Malle se snadno stanou dominantou každé ložnice i díky designu, který zaujme na první pohled. O tom se ostatně můžete přesvědčit na vlastní oči. Chcete vidět, jak vypadá postel, která vás doprovodí na cestu ke hvězdám? Navštivte naše showroomy v Praze a v Brně nebo si prohlédněte náš katalog.

Kvalitní matrace je základ

Nemůže být pochyb o tom, že správný výběr matrace má na kvalitu spánku významný vliv. Matrace Johann Malle jsou složeny z několika přírodních vrstev, přičemž každá z nich má ve světě snů své nezastupitelné místo. Na výrobu matrací Johann Malle se používá bavlna, koňské žíně, přírodní kaučuk, kokosové, konopné a lněné vlákno, ovčí vlna, kašmír a také netradiční exotický materiál, kterým je velbloudí vlna. Materiály, jež pocházejí z celého světa, se mohou pochlubit tou nejvyšší jakostí i zdravotní nezávadností.

Cesta k dokonalému odpočinku

Není pochyb o tom, že každému vyhovuje jiný typ matrace, vybrat si proto můžete hned ze tří stupňů tvrdosti. S naší nabídkou matrací jsme nemysleli jen na dospělé, ale také na děti. Speciálně na míru potřebám dětí jsme vytvořili matraci, která vyniká trvanlivostí, odolností a všestranností. Matrace Johann jsou vhodné jak pro děti, tak pro astmatiky, alergiky, lidi s citlivou pokožkou, s bolestmi zad i s nadváhou. Poznejte na vlastní kůži, jak matrace dokáží změnit váš spánek k lepšímu díky možnosti zapůjčení matrace k vyzkoušení domů. Nevíte si rady, jakou matraci vybrat? Kontaktujte nás.

Spánek na míru

Zavřít oči, usnout do minuty, prožít ve spánku své nejtajnější sny a probudit se plně odpočatí… Trávíte takto své noci i vy? Zkvalitněte svůj spánek a poznejte, jak dokonalou relaxaci umí hodiny strávené v té správné posteli nabídnout. Nechejte si vyrobit postel na míru s jakoukoliv úpravou, která bude do posledního detailu uzpůsobena vašim potřebám. Rádi vám vyjdeme vstříc při řešení vašich požadavků, ať už jde o výběr materiálů nebo změnu dispozic, designu či složení. Už máte představu, jak by měla vaše nová postel vypadat? Obraťte se na nás, jsme tu pro vás.

Navštivte některou z našich prodejen a vyzkoušejte produkty Johann Malle.
Kontaktujte showroom
Columba (Beds ) - Continental beds and natural mattresses | Johann Malle

Item placed in the cart.

Continue shopping Go to cart

Item removed from the cart.

Contact form sent successfully!

Columba

Continental bed

Show photo gallery
Headboard
 • Solid spruce structure.
 • 100% cotton shawl fabric.
 • Material colour as selected from the pattern book in our showrooms.
 • Stitching as chosen by the customer.
 • Size to suit the customer.
Bed frame
 • Solid spruce construction with solid bottom.
 • The construction is wrapped in a thick layer of knitted cotton.
 • Can be made to order using wood chosen by the customer.
 • Colour of upholstery fabric and pattern of your choice from the pattern book in our showrooms.
Mattress
 • Mattress composition: cotton, natural rubber, flax, pocket core.
 • Cover fabric Johann Malle Slavia - 78% cotton, 22% natural viscose.
 • Our trained staff will help you with choosing of rigidity of the mattress.
 • Johann Malle mattresses are particularly suitable for: allergy sufferers, asthmatics, people with problems with the locomotive system and also for healthy individuals and children.
Topper
 • The topper not only makes the mattress softer and gives you a feeling of perfect comfort while you sleep, but in design terms it also matches the set perfectly with the mattress.
 • Besides cotton/wool, the topper also contains horsehair, or camel hair at the customer’s request. These natural materials are perfect for regulating heat and are excellent at drawing off moisture.
 • Cover fabric Johann Malle Slavia - 78% cotton, 22% natural viscose.
 • This makes it ideal for ideal for people who sweat a lot while they sleep, as well as for people with poor blood circulation. As the classic saying goes: “provides warmth in winter and cools you down in summer“.
Legs
 • You can choose the material, color, height and shape of the legs from our sampler, or we will be happy to produce it according to your own design.
 • The standard foot height is 9 cm, however, we recommend adjusting the height of the height of the continental bed user and his health condition.
+
+
+
+
+
Columba
The following items may be purchased with Johann Malle beds:
The following items may be purchased with Johann Malle beds:
 • Bedside tables, chests of drawers, benches, chests, mirrors and other items.
 • Dimensions, solid wood type, colour, number of storage spaces as selected by the customer in our showrooms.

For information on the prices of continental beds, solid-wood beds, and accessories visit our showrooms or contact us.

Contact the showroom
Rent for free

A synonym for beauty and comfort? The Columba bed
Not all dreams are unattainable. You can make your dream of a wonderful sleep in a high quality, comfortable bed made from luxury materials come true right now with a Johann Malle Columba box-frame continental bed. With a Columba luxury bed, which takes its name from the constellation, you can spread your wings and fly into a world of relaxation and perfect rest.

 

Manual craftsmanship as a guarantee of quality
A Columba continental bed is craftsmanship down to the finest detail. The quality of each stitch and the fine craftsmanship of the perfectly dried pine wood from Czech forests are the result of the dozens of hours of manual work put in by our experienced seamstresses, upholsterers and carpenters.

 

Born in the Czech Republic
Our luxury beds are produced entirely in the Czech Republic, meaning we are the only manufacturer of continental beds in the country to guarantee strict adherence to the technological process and stringent control of the production process.

 

Luxury design
The perfect bed should not only guarantee the greatest possible comfort, but should also have the perfect design, which will refine the look of your bedroom. A Johann Malle Columba bed has plenty to offer in this regard. It features a light yet sturdy box-frame structure, which will appeal to anyone looking for simple yet impressive design and functionality.

 

The touch of nature
Imagine sleeping under a starry sky. Savour the fresh air you breathe, and the gentle rustling of the leaves in the treetops… With a Johann Malle Columba bed, which is made from quality natural materials, you’ll be closer to nature than you might expect. The med has been made using, for instance, natural rubber and genuine horsehair. You can also choose a new natural cover made from quality 100% heavyweight cotton in countless patterns and colours.

 

Custom-made bed
We understand that not all customers want the same size or design. We therefore take pride in our individual approach and are able to make bed in atypical sizes, with an altered design or using different materials. We offer the Columba model range in a configuration with a solid box-frame base, where you yourselves can choose the height of the bed legs and choose the mount for the bedhead.

 

A mattress your body will love
A quality bed would be nothing without a quality mattress. The Columba luxury natural mattress features a special pocket core, guaranteeing perfect comfort. The topper is just as luxurious, enhancing the perfect impression of the bed as a whole, and aesthetically connecting the mattress and ensuring that your bed is perfectly breathable.

 

The road to quality sleep and perfect relaxation has never been easier. Set out on it now in the company of a Columba luxury continental bed.